Zapomniane interfejsy #1

Świat technologii mobilnych w dzisiejszych czasach zmienia się bardzo szybko, o pewnych rzeczach powszechnie używanych jeszcze 3-4 lata temu dziś już nikt nie pamięta. Młodszych i nowszych użytkowników smartfonów zapraszam do zdobywania nowej wiedzy, tych starszych do podróży do korzeni - przypomnijmy sobie, jak korzystało się z nich kiedyś.

Steve Ballmer na prezentacji Windows Mobile 6.5

Steve Ballmer na prezentacji Windows Mobile 6.5 (http://bit.ly/1hiswHw)

Z góry uprzedzam wszelkich gramatycznych nazistów, że tytuł został spolszczony z premedytacją i rozumiem pod nim wszystko co mieści się w kategoriach graficznego interfejsu użytkownika — najprościej byłoby powiedzieć, że będzie to cykl o zapomnianych launcherach, ale to słowo nie do końca oddaje niektóre rozwiązania o których napisze.

Titanium Mobile Shell — Windows Mobile 6.5

Windows Mobile 6.5 miał być czymś w rodzaju pomostu, pomiędzy Windows Mobile 6.1 z interfejsem znanym ze wszelkiego rodzaju Pocket PC, a zapowiedzianym Windows Phone 7, który jak wiemy zaowocował kafelkami. Rzeczywiście, możemy uznać, że interfejs w wersji 6.5, nazywany Titanium Mobile Shell, był czymś w rodzaju kafelkowej poczwarki — idea bowiem jest taka sama — wyświetlanie podstawowych informacji na ekranie głównym telefonu. Za pomocą poziomego suwaka przesuwaliśmy zaznaczenie pomiędzy poszczególnymi działami, co powodowało ujawnienie szczegółowych informacji — np. treści smsa. Ciekawie rozwiązano układ aplikacji w menu — były one ułożone w strukturze plastra miodu, co ułatwiało korzystanie z telefonów za pomocą palca (a nie jak wcześniej dedykowany rysik). Miałem przyjemność korzystania z telefonów z tym system i przyjemność w żadnym wypadku nie jest tu przekłamaniem — system działał szybko i sprawnie, w dodatku podstawowe korzystanie z telefonu nie wymagało już grzebania w menu. Kiedyś w Google Play natrafiłem na launcher stworzony na wzór Titanium, niestety nie pamiętam jego nazwy — a szkoda, bo skorzystanie z niego byłoby miłą podróżą do wspomnień.

Windows Mobile 6.5

SPB Mobile Shell

Być może większość z Was kojarzy rosyjską firmę SPB Software z produktów na Androida, jednak jej przygoda z mobilnymi technologiami rozpoczęła się od Windows Mobile 6.x na którym mogliśmy zainstalować SPB Mobile Shell. Taka przyjemność kosztowała…15 dolarów, co sprawia, że jest to jedna z najdroższych nakładek graficznych kiedykolwiek. W zamian dostawaliśmy interfejs nazywany SPB Carousel — po przytrzymaniu palcem głównego ekranu, ekran cofał się na "karuzelę" czyli animacje pozwalającą nam skorzystać z sąsiednich ekranów. Podobne rozwiązanie oferuje nam teraz Regina 3D Launcher na Androida. Prawdziwą rewolucją było to co aktualnie znamy z Androida — czyli wsparcie skalowalnych widżetów. Jednak moje wrażenia podczas korzystanie z tego rozwiązania nie były aż tak pozytywne jak przy Titanium — animacje wymagały telefonu z szybkim procesorem i mocną baterią. Poniżej film na którym producent reklamuje swój produkt w wersji 3.5, zobaczcie np. sposób prezentacji smsów na kartach…piękny widok!:)

W pierwszej części skupiłem się na rozwiązaniach z platformy Windows Mobile z racji faktu, iż kilka lat temu był to najpopularniejszy system na smartfony, ale obiecuje, że użytkownicy konkurencyjnych rozwiązań nie zostaną pominięci w kolejnych częściach.

Zobacz również: Czy można ufać dyskom w chmurze (rozmowa z Mikko Hypponenem)

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Technologie:

Rok 2014 będzie ciężkim okresem dla producentów smartfonów Galaxy S5 będzie mieć aż 4 GB pamięci RAM? Niesamowite okulary, które przeniosą cię w świat "Raportu mniejszości", już w przedsprzedaży 64 bity dla Androida Lekarstwo na nowotwór i samolot z grafenu? Smartfon potrzebny od zaraz. Chwila wytchnienia Koncept Nokia Morph odrodzi się jako zegarek? Co jeszcze można wycisnąć z "kostki"? Postęp technologiczny, a właściwie jego brak! Pager, palmtop, smartfon z projektorem. Jak zmieniał się ekwipunek biznesmena? Konsole nowej generacji ręka w rękę z mobilkami Czy inteligentne zegarki zmienią świat? Windows Phone 8.1 wprowadzi wiele długo oczekiwanych zmian! Seriale, smartfony i seks Technologie z Battlefield 4 w grach na smartfony Zabójcze folie ochronne! Co, poza pokojem na świecie, chciałbym dostać pod choinkę? Snapdragon 410, czyli Qualcomm ma już swój 64-bitowy układ Xiaomi pracuje nad modułowym smartfonem? DICE+, czyli polski gadżet wyrusza na podbój rynku Czekając na rewolucję… Jest już nowy, lepszy Bluetooth Chcesz obsługiwać ekran dotykowy w rękawiczkach? Nic prostszego...